Nepravidelná menstruace

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu většinou nepatří mezi nijak závažné problémy. Velmi běžné jsou obzvláště v období proměnlivé hormonální rovnováhy v těle ženy, tedy v období dospívání než dojde k ustálení cyklu a v období menopauzy dokud se menzes zcela nezastaví.

Nejběžnější poruchy cyklu

  • příliš častá menstruace, kdy se menstruační cyklus opakuje po méně jak 23 dnech
  • zpožděná menstruace (viz Opožděná menstruace)
  • nezvykle dlouhá menstruace, kdy krvácení a špinění trvá déle jak jeden týden

V takových případech bývá po vyšetření aplikována injekce na zastavení krvácení, aby nedocházelo k nadměrné ztrátě krve, což by mohlo vést ke vzniku chudokrevnosti!

Velmi důležité je konzultovat velké či déle trvající nepravidelnosti s gynekologem, který určí jejich příčinu. Důvodů nepravidelného nebo nezvyklého cyklu je totiž nepřeberné množství od hormonálních poruch, přes záněty, polypy, nadmíru stresu až po nádory a jiné abnormality. Některé odezní samy po úpravě životosprávy, jiné vyžadují lékařskou pomoc a konkrétně nádorová onemocnění mohou ohrozit ženu na životě, proto není radno vyšetření odkládat.

Krvácení mimo menstruaci

Na rozdíl od nepravidelné menstruace, která se alespoň jednou za život objeví u každé ženy, představuje krvácení mimo řádné období měsíčků problém, jelikož se může jednat o příznak závažného onemocnění – rakoviny děložního hrdla. Je proto vždy nutné zjistit, z jakého důvodu žena krvácí mimo cyklus.

V některých případech může takové krvácení způsobit nadměrný stres, nepřiměřená fyzická zátěž či hladovění, kdy si žena rozhodí hormonální rovnováhu v těle.

Krvácet ovšem může žena také z důvodu poranění při pohlavním styku, při střevních potížích (nejčastěji v polovině cyklu), užívá-li antikoncepci, nebo z důvodu ne zcela ukončené menstruace na začátku menopauzy. Krvácení mimo cyklus je však vždy varovným příznakem a není radno jej podceňovat!

Hnědý výtok mimo menstruaci

Takzvaný hnědý výtok bývá také řazen do kategorie krvácení mimo menstruaci, jelikož jeho barva bývá způsobena příměsí krve nebo zánětem, a jedná se proto o stav, který je nutné dále konzultovat s gynekologem.

Výjimkou je situace, kdy se tento výtok objevuje na začátku nebo na konci měsíčků, protože takový průběh menzes bývá běžný. Nemá-li žena žádné jiné problémy (bolesti v podbřišku, zvýšená krvácivost v rámci cyklu, nezvykle dlouhá menstruace apod.), není třeba výtok řešit.

Jak vyvolat menstruaci?

Dalším problémem bývá zastavení menstruace na dobu delší jak 3 měsíce (po vysazení antikoncepce to může být i na jeden rok!) nebo její neobjevení se u dospívajících dívek ani ve věku 16 let. V takovýchto případech bývá nejčastěji nutné přistoupit pod lékařským dohledem k vyvolání menstruace prostřednictvím hormonální injekce. Samozřejmě je předtím nejprve nezbytné vyloučit případné těhotenství, které má za následek přerušení menzes.

Injekce na vyvolání menstruace

Injekci lze aplikovat pouze pod lékařským dohledem, a to v odstupu dvakrát za sebou. Pokud se ani poté měsíčky v průběhu 1-2 týdnů od injekce nedostaví, je nutné přistoupit k jiným hormonálním metodám. Reakce na podání hormonů k vyvolání menzes je však u každé ženy zcela individuální, a proto úspěch není možné stoprocentně zaručit.

Jak urychlit menstruaci jinak?

Kromě hormonů od lékaře je při snaze spustit menstruaci také dobré vyzkoušet některé z více či méně osvědčených bylinek a jiných podpůrných prostředků, které mají pomoci ženské tělo správně stimulovat, avšak nemusí vždy fungovat.

Nejčastěji se doporučuje:

  • horká koupel
  • masáž podbřišku
  • červené víno
  • řebříček, třezalka, heřmánek, kontryhel, šalvěj atp.

Nejlépe pak pomáhá kombinace více doporučených postupů dohromady – například masáž, koupel a 2 dcl vína, případně pití čaje z některé z výše zmíněných bylinek až pětkrát denně.

 

Komentáře, diskuze

Katka
3.6.2014 19:28
Podle mojich měsíčků by se daly seřizovat švýcarské hodinky :-)
Odpovědět

Přidat komentář