Špinění

Špinění místo menstruace

Jedná se o zcela běžný jev například u dospívajících dívek, jejichž tělo se teprve učí vyrovnávat s hormonálními změnami, které menstruační cyklus provázejí, nebo u žen v menopauze, kdy dochází k postupnému zastavení cyklu. Podobně se může objevit špinění místo klasického menstruačního krvácení také u žen v prvních měsících těhotenství.

Další příčiny špinění

  • antikoncepce – hormony podávané v antikoncepčních pilulkách mohou u ženy oslabit menstruační krvácení až na pouhé špinění
  • onemocnění štítné žlázy – porucha tvorby hormonů ovlivní průběh menzes
  • nedostatečná činnost hypofýzy
  • neprotržená panenská blána (výjimečně)

Špinění před menstruací

Nejčastěji se objevuje u dospívajících dívek, jejichž cyklus se ještě neustálil, a také u žen, které vysadily antikoncepci po dlouhodobém užívání a jejichž tělo se musí vyrovnat s náhlou změnou v přísunu hormonů, což způsobí dočasnou nestálost cyklu. Ani v jednom případě se nejedná o velký problém, časem se cyklus srovná sám.

Předmenstruační špinění však může být také příznakem nějaké hormonální poruchy nebo zánětu, a proto je dobré, pokud se tento problém objevuje opakovaně, nechat se odborně vyšetřit. Žena špinící před menstruací z důvodu hormonální poruchy totiž může mít problémy s otěhotněním.

 

Komentáře, diskuze

Janus
5.2.2020 12:34
Jsem muž a mám mužské menstruace a trochu i mám takové mírně špinění za dětství.
Odpovědět
Sára jakubovska
2.4.2019 14:33
Dobrý den,je mi 13 a sem tam mám na kalhotkách zaschlé hnědé skvrny,někde jsem četla že to je chorobný výtok...Ale pak někdo zase že je to před menstruací.Chci se teda zeptat jak to je?a pokud je to před menstruaci tak jak dlouho?
Odpovědět
Denisa
4.10.2016 22:24
Dobrý den chci se zeptá měla jsem Měsícky zdály se mi slabší než mívám a po 5 dnech menstruace spinim, před mesickama jsem měla s přítelem v plodném období sex zajímalo jestli nemůžu bejt těhotná děkuji za odpověď
Odpovědět

Přidat komentář