Špinění

Špinění místo menstruace

Jedná se o zcela běžný jev například u dospívajících dívek, jejichž tělo se teprve učí vyrovnávat s hormonálními změnami, které menstruační cyklus provázejí, nebo u žen v menopauze, kdy dochází k postupnému zastavení cyklu. Podobně se může objevit špinění místo klasického menstruačního krvácení také u žen v prvních měsících těhotenství.

Další příčiny špinění

  • antikoncepce – hormony podávané v antikoncepčních pilulkách mohou u ženy oslabit menstruační krvácení až na pouhé špinění
  • onemocnění štítné žlázy – porucha tvorby hormonů ovlivní průběh menzes
  • nedostatečná činnost hypofýzy
  • neprotržená panenská blána (výjimečně)

Špinění před menstruací

Nejčastěji se objevuje u dospívajících dívek, jejichž cyklus se ještě neustálil, a také u žen, které vysadily antikoncepci po dlouhodobém užívání a jejichž tělo se musí vyrovnat s náhlou změnou v přísunu hormonů, což způsobí dočasnou nestálost cyklu. Ani v jednom případě se nejedná o velký problém, časem se cyklus srovná sám.

Předmenstruační špinění však může být také příznakem nějaké hormonální poruchy nebo zánětu, a proto je dobré, pokud se tento problém objevuje opakovaně, nechat se odborně vyšetřit. Žena špinící před menstruací z důvodu hormonální poruchy totiž může mít problémy s otěhotněním.

 

Komentáře, diskuze

Přidat komentář